RU58841

UWAGA! Poniższy artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i opisuje historię badań naukowych nad RU58841 oraz doświadczenia stosujących go osób. RU do tej pory nie został wprowadzony na rynek, niewykluczone jednak, że kiedyś to nastąpi. Do tego czasu należy pamiętać, że RU58841 nie przeszedł badań bezpieczeństwa i NIE JEST środkiem dopuszczonym do użytkowania przez ludzi a jedynie substancją chemiczną stosowaną w celach laboratoryjnych.

Spis treści:

1. Wprowadzenie
2. Krótka historia RU58841
3. Badania i efektywność RU58841
4. Dlaczego RU58841 nie ma w aptekach?
5. Efekty uboczne RU58841
     5.1 Model absorpcji systemowej
     5.2 Raporty jednostkowe
6. Jaka jest cena i gdzie kupić RU58841?
7. Przygotowanie preparatu i dawkowanie
     7.1 Stężenia
     7.2 Stabilność
8. Podsumowanie

1. Wprowadzenie

RU58841 (znany pod nazwą HMR-381 i PSK-3841) jest niesteroidowym antagonistą receptorów androgenowych, badanym jako aplikowany naskórnie lek na łysienie androgenowe, trądzik oraz hirsutyzm. Pierwsze eksperymenty wykazały dużą skuteczność środka jako blokera androgenów w tkankach skórnych przy braku systemowych efektów ubocznych. Testy na ludziach zakończyły się na II fazie badań klinicznych więc RU58841 nie uzyskał aprobaty FDA i nie trafił do sprzedaży jako lek. Po wygaśnięciu patentu środek jest sprzedawany jest na całym świecie jako substancja laboratoryjna. Po względem chemicznym RU58841 ma strukturę zbliżona do nilutamidu, dobrze poznanego antyandrogenu.

Można zapytać: dlaczego mało znany lek eksperymentalny stał się tak popularny w kręgach osób walczących z łysieniem androgenowym? Odpowiedź jest stosunkowo prosta.

Najbardziej popularny lek na łysienie androgenowe, finasteryd, jest inhibitor enzymu 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT. Niestety, sporo osób stosujących finasteryd narzeka na mniejsze lub większe efekty uboczne. Od lat trwają więc poszukiwania skutecznego, bezpiecznego środka alternatywnego. Jednym z potencjalnych kandydatów stał się właśnie RU58841. W teorii wydaje się być idealnym zamiennikiem finasterydu: RU nie redukuje DHT czy testosteronu, lecz wiąże się bezpośrednio z receptorami i rywalizuje z DHT o dostęp do mieszków włosowych; ma potwierdzoną badaniami duża siłę oddziaływania antyandrogenowego; jako środek naskórny działa lokalnie w skórze głowy (podobnie jak minoksydyl) przez co wydaje się być bezpieczniejszym pod kątem wystąpienia efektów ubocznych. W tym kontekście jedną z zalet RU58841 jest stosunkowo krótki okres półtrwania w i szybki rozpad w krwiobiegu.

Jeżeli przeczytamy wnioski naukowców wyciągnięte po pierwszych badaniach na zwierzętach i ludziach, widać wyraźnie dlaczego RU niemal z automatu został ochrzczony zamiennikiem finasterydu.

W naszym badaniu in vivo na łysiejącej skórze makaków niedźwiedzich, naskórna aplikacja RU58841 (roztwór 5% w mieszaninie glikolu propylenowego i izopropanolu) skutkowała odrostem grubych włosów terminalnych od stadium vellusów, bez zaobserwowania jakichkolwiek systemowych efektów ubocznych (źródło)

Zakończyła się faza IIa badań nad niesteroidowym antyandrogenem PSK-3841, których celem było powstrzymanie łysienia oraz redukcja wydzielania łoju skórnego u pacjentów z trądzikiem. W porównaniu do finasterydu, 6 miesięcy stosowania PSK-3841 zademonstrowało porównywalny lub lepszy odrost włosów. (źródło)

Dla osób, które z wielu względów nie stosują finasterydu, powyższe informacje (zwłaszcza te, które zaznaczyłem grubszą czcionką) stanowią wystarczający powód by podjąć ryzyko i zastosować RU58841.

2. Krótka historia RU58841

 • RU58841 po raz pierwszy został syntezowany w laboratoriach francuskiej firmy Roussel-Uclaf. Pierwsze eksperymenty na kulturach bakterii i zwierzętach wykazały silne antyandrogenowe działanie.
 • W 1995 nastąpiło przejęcie Roussel-Uclaf przez niemiecki koncern farmaceutyczny Hoescht. Nastąpiła gruntowna restrukturyzacja firmy i zmiana strategii: projekty rokujące mniejsze dochody (łysienie androgenowe, trądzik) zostało porzucone na rzecz bardziej dochodowych (leki na serce). Badania nad RU58841 stanęły więc w miejscu.
 • W 2008 roku prawa do RU58841 zostały wykupione przez firmę Proskelia Farmaceuticals. Nazwę substancji zmieniono na PSK3841. Proskelia najprawdopodobniej planowała wprowadzić produkt na rynek: przeprowadzono badania kliniczne fazy I i II na ludziach, jednak do dziś nie opublikowano wyników tychże eksperymentów. Z niewiadomych przyczyn projekt RU58841 został wstrzymany.
 • Obecnie RU58841 może być legalne syntezowany oraz używany w celach laboratoryjnych, stając się najpopularniejszą terapią eksperymentalną stosowaną przez zdesperowane osoby dotknięte łysieniem androgenowym.

3. Badania i efektywność RU58841

Pierwsze wzmianki o syntezie RU58841 pochodzą z 1994. Eksperymenty na zwierzętach wykazały dużą aktywność lokalną środka, przy braku wpływ na poziom androgenów takich jak testosteron. Naukowcy określili RU jako silny, działający miejscowo środek antyandrogenowy będący potencjalnym lekiem na łysienie androgenowe i trądzik.

W badaniu z 1995 roku naukowcy przez 6 miesięcy aplikowali na skórę makaków niedźwiedzich roztwory 5% RU, 0,5% RU oraz placebo. Dla porównania, kilku makakom podawano również finasteryd. Po zestawianiu wyników okazało się, że roztwór 5% RU58841 przewyższał finasteryd zarówno pod względem zwiększenia ilości mieszków włosowych będących w fazie anagenu (103% vs 88%) jak i samego odrostu włosów terminalnych ze słabych vellusów (26% vs 12%). Roztwór 0.5% również wykazał odrost, jednak w mniejszym stopniu. W badaniu nie zanotowano efektów ubocznych.

RU58841 badanie efekty i odrost

Źródło: hairlosshelp.com

W 1997 testowano wpływ RU58841 na ludzkie mieszki włosowe przeszczepione na skórę myszy. Okazało się, że w drugim cyklu odrostu włosów, czterokrotnie więcej mieszków przetrwało w grupie poddanej kuracji RU58841.

W 1998 zastosowano RU58841 w kombinacji z minoksydylem na małpach rezusach. W badaniu tym okazało się, że najwyższy wzrost włosów terminalnych w ciągu pierwszych miesięcy terapii zaobserwowano w grupie łączącej 5% RU i 5% minoksydyl. Naukowcy zanotowali, że RU nie działa jako stymulator wzrostu sensu stricte, ale powstrzymuje podatne na miniaturyzację mieszki przed dalszą regresją.

W 2002 roku rozpoczęły się badania z udziałem ludzi. W badaniu fazy I RU58841 o stężeniu 5% podano grupie trzydziestu zdrowych, łysiejących mężczyzn. Eksperyment trwał miesiąc.

Wyniki pierwszego badania musiały być wystarczająco zachęcające, aby firma zleciła kolejne. Tym razem, w badaniu fazy IIa, RU58841 o stężeniach 2,5% i 5% podawano przez pół roku 120 mężczyznom. Po zakończeniu tego eksperymentu firma Prostrakan wydała słynne oświadczenie, w którym porównała skuteczność RU do finasterydu.

Niestety, z pewnych względów RU58841 nie doczekał się badań fazy III, w których testuje się lek na szerszą skalę. Ostatnia, oficjalna informacja od koncernu Prostrakan mówi o rozmowach z partnerami w sprawie odsprzedaży licencji.

Co możemy powiedzieć o skuteczności RU?

Krótkoterminowe badania na małpach i dostępne informacje z badań fazy I i IIa na ludziach potwierdzają, że RU58841 jako preparat naskórny stanowi środek o efektywności porównywalnej do finasterydu.

O ile badania na zwierzętach należy traktować ze sporym dystansem, to szczątkowe informacje z badań nad RU58841 u ludzi mówią o skuteczności zbliżonej do finasterydu. Niestety, nie dysponujemy szczegółowymi wynikami powyższych eksperymentów.

Raporty o stosowaniu RU w „warunkach polowych” znajdziemy wyłącznie na blogach i forach dyskusyjnych. Co ciekawe, opinie na temat środka są mieszane. Wynika to prawdopodobnie z dwóch powodów.

Po pierwsze, brak regulacji prawnych sprawia, że RU58841 może być syntezowane w każdym laboratorium. Jakość i czystość produktu może się różnić od przypadku do przypadki. O ile antyandrogenowe działanie w skórze głowy nie budzi wątpliwości, to brak odgórnej kontroli jakości sprawia, że zainteresowani w większości przypadków muszą wierzyć, że w ich ręce trafia czysta i uczciwie spreparowana partia produktu.

Po drugie, większość osób eksperymentujących z RU58841 traktuje go wyłącznie jako dodatek do innych terapii. Zważywszy na stosowanie finasterydu, minoksydylu, ketokonazolu oraz innych, często również eksperymentalnych leków, nie mamy obrazu samodzielnej efektywności RU. Z badań na makakach wiemy jednak, że RU58841 jako bloker androgenów znakomicie sprawuje się w kooperacji ze środkiem stymulującym odrost jakim jest minoksydyl.

4. Dlaczego RU58841 nie ma w aptekach?

Istnieje wiele teorii dlaczego badania nad RU58841 zostały przerwane. Poniżej zaprezentuje kilka najbardziej popularnych domysłów.

 • Niski zwrot z inwestycji. Wygląda na to, że firmy posiadające patent na RU58841 skupione były nad badaniami w innych obszarach. Rynek preparatów na łysienie androgenowe jest duży, jednak rynki leków np. na serce są znacznie bardziej dochodowe. Jeśli nie wiemy o co chodzi – a tak mamy do czynienia w przypadku RU – zazwyczaj chodzi o pieniądze. Rynek łysienia androgenowego jest zdominowany przez finasteryd i minoksydyl, przy czym bezpośrednim konkurentem RU58841 jest ten pierwszy, będący monopolistą w „niszy” androgenowej. Niewykluczone, że analitycy firm farmaceutycznych uznali, że finasteryd stanowi zbyt dużą konkurencję by zapewnić zyski nowemu produktowi. Z punktu widzenia dostosowania pacjenta do leku, wcierka (mimo potencjalnego braku efektów ubocznych) jest znacznie bardziej uciążliwa do stosowania niż spożycie tabletki. Dla pacjentów, którzy stosują finasteryd i nie doświadczają efektów ubocznych, wybór jest prosty. Czy przyczyną zaniechania prac na wprowadzeniem na rynek RU58841 był właśnie strach przed zainwestowanie wielu milionów w długoletni projekt, który mógłby przynieść mizerne zyski? Kto wie.

  Co więcej w raporcie Morgan Stanley z sierpnia 2005 możemy przeczytać o próbach odsprzedaży licencji. Najwidoczniej wprowadzenie na rynek leku na łysienie androgenowe nie było w tym czasie priorytetem firmy:

  „…wierzymy, że rynek dla tego środka jest stosunkowo skromny – 100-200 milionów dolarów – jednak może on znaleźć się w orbicie zainteresowań firmy specjalizującej się w dermatologii…”

  RU58841 raport Morgan Stanley

  Źródło: hairlosstalk.com

 • Brak stabilności w mieszaninie. Istnieją obawy co do stabilności RU58841 jako roztworu. Jeżeli RU degraduje się po upływie kilku dni-tygodni, wówczas niemożliwa jest masowa produkcja i długoterminowe magazynowanie środka. Szanse na wprowadzenie do aptek leku na łysienie androgenowe, który musi być co kilka dni mozolnie preparowany, są równe zero.
 • Występowanie efektów ubocznych. RU58841 to potężny bloker receptorów androgenowych i nie ma wątpliwości, że przy niepożądanej absorpcji systemowej może powodować skutki uboczne jak np. nilutamid. Poniżej znajdziesz tłumaczenie wypowiedzi Hideo Uno, jednego z naukowców badających RU, zamieszczone na forum hairlosshelp.

  „Formuła RU58841 we wcierce nie jest całkowicie bezpieczna. Jeżeli aplikacje będą kontynuowane zbyt długo wystąpią efekty antyandrogenowe. Eksperymentowano na królikach w ciąży, ich potomstwo było pozbawione męskich cech. Nie mamy danych z badań na ludziach. Moje eksperymenty na małpach nie wykazały redukcji prostaty, jednak zauważyliśmy zmniejszenie płacików jąder”

  Niestety w przypadku wypowiedzi badacza nie mamy bardzo istotnej informacji jakie dawki były stosowane i jak długo. Wedle jego słów, długoterminowe stosowanie RU we wcierce może prowadzić do niechcianej absorpcji systemowej i mieć identyczne konsekwencje co podobne leki antyandrogenowe. Pasuje tutaj powiedzenie: „Dawka czyni truciznę”. Wiemy, że dopuszczony do sprzedaży finasteryd może wywołać zmiany płodu jeżeli dostanie się w wystarczającej ilości do krwiobiegu ciężarnej kobiety, natomiast antyandrogeny mogą prowadzić do niechcianych seksualnych efektów ubocznych u mężczyzn. Gdyby obawy te okazały się słuszne, RU58841 nie mógłby być stosowany jako regularna terapia podstawowa.

5. Efekty uboczne RU58841

Nie dysponujemy rezultatami badań na ludziach i tym samym profilem bezpieczeństwa RU58841. Z opublikowanych badań na małpach wiemy, że po wielomiesięcznej aplikacji stężenia 5% nie zaobserwowano niepożądanej absorpcji systemowej i hormonalnych efektów ubocznych. We wnioskach firmy po zakończeniu badan fazy II również nie znajdujemy wzmianki o zaobserwowaniu efektów ubocznych i porzuceniu projektu z tego powodu. Z drugiej strony jednak, Hideo Uno nadmienia o testach laboratoryjnych, w których takowe zaobserwowano.

5.1 Model absorpcji systemowej

Jeden z użytkowników strony stopaga.com dokonał obliczeń rozpadu RU58841 w krwiobiegu i stopnia potencjalnej absorpcji systemowej.

Wiemy, że po zastosowaniu wcierki okres półtrwania RU58841 w skórze wynosi 1 godzinę. RU58841 zostaje rozbite na dwa związki chemiczne: RU59416, które ma niskie powinowactwo do receptorów androgenowych oraz RU56729, który wykazuje bardzo silne działanie antyandrogenowe. Okres półtrwania RU56729 wynosi 20 godzin.

Załóżmy, że obiekt badań stosuje dawkę 50 mg (5%) RU58841 codziennie. Dochodzi do teoretycznej, całkowitej absorpcji RU do krwiobiegu. Wedle obliczeń autora, po rozpadzie RU58841, w organizmie znajdzie się 0.5 mg metabolitu RU56729. Uwzględniając zarówno okres półtrwania metabolitu jak i potencjalne odkładanie się, wedle wzoru nie jest możliwe aby ilość RU56729 w organizmie przekroczyła 1 mg dziennie, nawet po wielu miesiącach regularnego stosowania. Dla porównania, w leczeniu raka prostaty za skuteczne dzienne dawki antyandrogenów uznaje się 125mg flutamidu lub 150mg bikalutamidu. Takie ilości mogą prowadzić do niechcianych efektów ubocznych.

To tylko teoria oparta o model matematyczny, co mówią sami użytkownicy RU58841?

5.2 Raporty jednostkowe

Pierwsze relacje użytkowników RU58841 datują się na ponad 15 lat wstecz. Choć na forach tematy dotyczące efektów ubocznych są stosunkowo rzadkie, natrafimy na opisy przypadłości takich jak ból w klatce piersiowej, zmniejszenie libido, bezsenność. Czy problemem jest indywidualna wrażliwość na środek czy zbyt duże dawki? Materiał dowodowy jest zbyt szczupły by wyciągać jakiekolwiek wnioski. Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem uznać, że RU58841 nie jest „finasterydem bez efektów ubocznych” jak próbują go reklamować chińscy producenci. W tym miejscu warto ponownie powtórzyć, że większość zakupów RU następuje się na tzw. „czarnym rynku”. Bez znalezienia wiarygodnego dostawcy czy wykonania na własna rękę badań czystości ciężko spekulować, jakiej jakości związek chemiczny zainteresowane osoby otrzymują. Dodatkowo, brak informacji medycznej sprawia, że osoby zdesperowane mogą testować bardzo duże dawki i tym samym powodować niepożądaną absorpcja systemową i efekty uboczne.

6. Jaka jest cena i gdzie kupić RU58841?

Jeżeli jesteś naukowcem pragnącym stworzyć lek na łysienie androgenowe w zaciszu swojego laboratorium, zakup RU58841 nie sprawia trudności. Rynek zdominowały laboratoria z Chin, w samym serwisie Alibaba znajdziesz ponad 30 ofert sprzedaży. Niestety, nie ma możliwości oceny wiarygodność większości z tych ofert. Musisz znaleźć zaufane laboratorium w Polsce, albo spróbować zidentyfikować producenta z zagranicy, który zagwarantuje produkt najwyższej jakości i czystości. Na marginesie dodam, że prawdopodobnie najtańsze RU na świecie jest sprzedawane właśnie w Polsce. Koszt 5 gramów to 240 pln, natomiast 10 gramów wynosi 440 pln. Jak łatwo policzyć miesięczny koszt eksperymentu dla jednego obiektu badań wyniesie ok 30 pln dla stężenia 2% i ok 70 pln dla stężenia 5%.

Ciekawostka: w Indonezji kombinacja RU58841 i sulfatu minoksydylu jest dostępna w sprzedaży jako preparat na łysienie. Produkt nazywa się MezogenRX i można go nabyć bez recepty. Co ciekawe, wykonuje się go łącząc RU z saszetki z gotową mieszaniną w butelce. Stężenie RU w roztworze wynosi 2% czyli 20 mg w 1 ml. Co ciekawe na opakowaniu znajdziemy informację, że preparat ma… „udowodnioną skuteczność kliniczną i aprobatę FDA”. Owszem, to prawda jeżeli mówimy tylko o minoksydylu. RU z pewnością żadnego zatwierdzenia nie posiada.

RU58841 mezogen rx preparat na łysienie

Źródło: bukalapak.com

7. Przygotowanie preparatu i dawkowanie

Znakomity poradnik dla testerów wykonał użytkownik forum baldtruthtalk, hellouser. Poradnik znajdziesz tutaj. W swoim poście hellouser dokładnie opisuje swoje doświadczenia i procedury przygotowania RU58841. Jego zaopatrzenie to jubilerska (laboratoryjna) waga elektroniczna 0.001g, pipeta, szpatułka laboratoryjna, czysty spirytus, glikol propylenowy i butelki laboratoryjne z dozownikiem.

Aby przygotować popularny 5% roztwór RU hellouser i inny użytkownicy forum opisują kolejne kroki: w pierwszej kolejności odmierzają 50 mg proszku o temperaturze pokojowej, wsypują do butelki i zalewają 0.7 ml spirytusu. Po kilku minutach intensywnego mieszania zazwyczaj RU rozpuszcza się. Następnie dodają 0.3 ml glikolu propylenowego i ponownie mieszają, aż roztwór będzie przejrzysty.

Osoby eksperymentujące z innymi wcierkami raportują, że do rozpuszczenia RU58841 doskonale nadają się zwykłe, dostępne w aptece preparaty z minoksydylem. Dodatkową opcją, która oferują hurtownicy RU, jest specjalna mieszanina zwana K&B Solution. Mieszanina ta ma rzekomo minimalizować efekty uboczne takie jak podrażnienia skóry i maksymalizować skuteczność poprzez zwiększenie absorpcji i wydłużenie uwalniania RU58841 do tkanek skórnych. Rzekomo, gdyż nie nie mamy żadnego potwierdzenia wyższości tej mieszaniny nad innymi. Jest to również dosyć droga opcja, bo koszt butelki 50 ml wynosi ok 80 pln.

7.1 Stężenia

Na forach dyskusyjnych znajdziemy zarówno konserwatywnych badaczy testujących stężenia 1% (10 mg RU58841 w 1 ml mieszaniny) jak i ekstremistów testujących stężenia 10% (100 mg w 1 ml mieszaniny)!

W toku eksperymentów i rozważań na forach dyskusyjnych osiągnięto pewien konsensus. Biorąc pod uwagę badania koncernów farmaceutycznych, ogół testujących twierdzi, że skuteczne dzienne dawki to stężenia od 2% (20mg RU rozpuszczone w 1 ml mieszaniny) do 5% (50mg RU rozpuszczone w 1 ml mieszaniny). Hellouser i inni użytkownicy for dyskusyjnych najczęściej przygotowują trzydniowy zapas substancji eksperymentalnej. Zakładając stężenie 5% i dzienne zużycie 1 ml mieszaniny, w 3 ml dowolnej wcierki rozpuszczają zatem dokładnie odmierzone 150 mg RU58841.

7.2 Stabilność

Wedle testów wykonanych przez jednego z producentów, RU58841 w postaci proszku zachowuje swoje właściwości nawet do 2 lat. Produkt należy jednak trzymać z dala od światła, w miejscu suchym, najlepiej szczelnie zapakowany w lodówce lub zamrażarce. Ten sam producent zapewnia, że RU w mieszaninie zachowuje swoje właściwości do 6 miesięcy. Wielu sprzedawców z Chin oferuje więc gotowe do użytku roztwory o rożnych stężeniach.

Zakup gotowego preparatu nie jest jednak polecany. Dysponujemy tylko jednym testem stabilności RU więc jego wyniki należy brać ze sporym dystansem. Niektórzy zwracają uwagę, że nilutamid, zbliżony charakterystyką do RU58841, degraduje się na świetle a w roztworze wodnym ulega szybkiej hydrolizie. Dlatego najbardziej doświadczeni testerzy RU są zgodni: zalecają składowanie RU w zimnym, ciemnym miejscu, rozpoczęcie eksperymentów zaraz po zakupie i wykonywanie preparatu osobiście, raz na 3-7 dni.

8. Podsumowanie

Pomimo dobrych początkowych rezultatów i rozpoczęcia testów na ludziach, eksperymenty stanęły w miejscu i obecnie środek jest traktowany wyłącznie jako substancja laboratoryjna. Brak badań oraz informacji na temat długoterminowego bezpieczeństwa nie pozwala wyciągnąć ostatecznych wniosków na temat RU58841.

——
Terapie podstawowe:
– finasteryd (redukcja DHT)
– minoksydyl (odrost)
– ketokonazol (zdrowie skóry)

[Głosów:27    Średnia:3.5/5]