Pytania i odpowiedzi

Walczysz z problemem łysienia androgenowego i zastanawia Cię jakieś zagadnienie? Zanim zadaszasz swoje pytanie, proszę przeczytaj o filozofii strony we wpisie lek na łysienie androgenowe. W dalszej kolejności koniecznie zapoznaj sie z informacjami o skutecznych terapiach takich jak przeszczep włosów i Wielkia Trójka: finasteryd, minoksydyl oraz ketokonazol. Jeżeli po lekturze wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, zadaj je poniżej. Najciekwsze zostaną włączone do bloku Pytan I Odpowiedzi.

PAMIĘTAJ! Zwiększanie wiedzy jest bardzo istotne, jednak poniższe informacje to zwykły wpis internetowy, który w żaden sposób nie może stanowić porady medycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze w pierwszej kolejności konsultuj się z lekarzem specjalistą!

Proszę o cierpliwość: blog sprawdzam okazjonalnie, bloker spamu jest bardzo czuły i filtruje większość pytań, niektóre pojawiają się wiec z opóźnieniem, żadnego jednak nie zostawiam bez odpowiedzi:)

LISTA ZAGADNIEŃ

FINASTERYD

Pytanie: Na ile przed poczęciem dziecka trzeba odstawić finasteryd? (lukasss23)

Odpowiedź: Choć nie jest to esencja pytania, nie spotkałem się nigdzie z zaleceniem, że „trzeba” odstawic finasteryd przed planowanym macierzyństwem. Jeżeli podjąłeś decyzję o zaprzestaniu stosowania, to czas półtrwania środka we krwi wynosi od 4-16 godzin w zależności od wieku. Trudno powiedzieć, ile czasu zajmie całkowite usunięcie finasterydu z organizmu. Ciekawa informacja, dotyczy dawców krwi – wedle zaleceń Czerwonego Krzyża, dopiero miesiąc po spożyciu ostatniej tabletki możesz oddać krew.

MINOKSYDYL

Pytanie: 2 lata temu zauważyłem, że wypada mi troche więcej włosów więc sięgnąłem po loxon 2%. Pojawiła sie faza linienia, troche panikowałem więc jakoś po 3 tygodniach przeszedłem na 5% myśląc, że to jakoś podziała. Faza linienia trwała od wrzesnia do listopada i nie ustawała…

…Postanowiłem odstawić loxon i wtedy stało się coś czego się nie spodziewałem. Dosłownie dzień po odstawieniu włosy przestały mi wypadać kompletnie. Niestety trwało to miesiąc, po tym czasie stopniowy zaczęły wypadać. Później kiedy włosy wypadały umiarkowanie wróciłem do loxonu na tydzień i znów go odstawiłem bo włosy wypadały masowo. W tej chwili mam strasznie przerzedzony czubek głowy. Moje pytanie brzmi, czy powinienem wrócić do minoksydylu i niezależnie od wszystkiego stosować go minimum rok? (Przemko)

Odpowiedź: Tak jak opisałem to w podrozdziale efekty uboczne minoksydylu tymczasowe linienie jest jednym z możliwych uboków. Możesz tam zresztą zobaczyć dosyć ekstremalne linienie hellousera, powrót i masowy odrost. Zaczynając stosować minox trzeba liczyć się z linieniem i paroma miesiącami „golizny”. Niestety nie ma róży bez kolców. Czy masz kontynuować? Jeżeli mamy opierać się wyłącznie na dowodach z długoterminowych badań (+1 rok), to u respondentów terapii minoxidil po prostu działa a włosy dotknięte miniaturyzacją odrastają w większej ilości. Jeżeli masz obawy, najlepiej zasięgnij rady dermatologa, który przepisywał Ci minoxidil 5%, z samego wpisu ciężko ocenić jak duże jest twoje linienie. Dodam, że decydujac się na terapię minoksydylem warto od razu udać się do lekarza po receptę na minoksydyl 5%. Raz, że większa skuteczność; dwa, podczase wizyty kontrolnej łatwiej ocenić czy mamy do czynienia ze zwykłym linieniem czy np. jakąś żadką reakcją alergiczną.

Pytanie: Czy stosowanie minoxa 5% przez rok mogło wpłnynoć na podwyższenie ciśnienia, wcześniej nie miałem problemów, ostatnio lekarz mi mierzył i miałem 150/93 (lukasss23)

Odpowiedź: Minoksydyl został wprowadzony w latach 70 jako lek na nadciśnienie, podawany doustnie obniża ciśnienie krwi. W samej ulotce znajdziemy działanie niepożądane takie jak „zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi”. Według badań nad minoksydylem we wcierce, przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami, szanse absorpcji systemowej mogącej wywołać takie skutki uboczne są i tak bardzo małe. Na twoim miejscu dokonałbym w ciągu paru dni kilku-kilkunastu pomiarów ciśnienia na spokojnie w domu. Sam jestem osobą, która w gabinecie lekarskim od zawsze notuje zwiększone ciśnienie przy pierwszej próbie:) W razie niepokojącego trendu koniecznie udaj się do lekarza. Oczywiście powiedz o stosowaniu minoksydylu, choć szanse na to, że to on jest odpowiedzialny za zwiększenie ciśnienia są raczej znikome.

Pytanie: A co sądzisz o Spctral Dnc? czytalam ze po nim nie wystepuje lnienie (Monika)

Odpowiedź: Spectral DNC to taki wytuningowany minoksydyl: zawiera *rzekomo* nanoxidil czyli *rzekomo* minoksydyl o zmienionej strukturze molekularnej. Rzecz wygląda odrobinę podejrzanie. Jest to na rynku od ponad 5 lat, niestety nie słyszałem ani jednej pozytywnej opinii a nic nie reguluje takich wynalazków lepiej niż wolny rynek. Ludzie pozostają przy starym dobrym minoksydylu a to chyba najlepsza odpowiedź.

SUPLEMENTY I INNE TERAPIE

Pytanie: A co powiesz na zabieg Regenera Activa ciekawa jestem twojego zdania? (Rene)

Pytanie:Co sadzisz o zabiegu regenera activa ? Boje sie brac finasteryd glownie chodzi o te problemy z potencja masz jakies zdanie na ten temat ? (Kamil)

Odpowiedź: SKUTECZNA technologia leczenia łysienia komórkami macierzystymi (pozyskanymi z mieszków włosowych a nie tkanki tłuszczowej) dopiero raczkuje, patrz badania w Japonii (Sheisedo) i technologia Replicel. Po drugie, gdyby ów zabieg rzeczywiście dawał powtarzalne rezultaty, to przy tej cenie (6000 pln) transplantolodzy w Polsce i na świecie mogliby zwijać interes i zgłaszać się do Urzędów Pracy. Po trzecie, „tysiące zadowolonych klientów” a brak jakichkolwiek badań dokumentujących skuteczność terapii. Przy takim przemiale łysiejących osób, oczekiwalibyśmy chociaż małej pracy naukowej dokumentującej sukces. Nie znalazłem nic. Bibliografia „dowodowa” na stronie, na która trafiłem więcej niż śmiechu warta… Ot, by nie być gołosłownym:
Badanie 1 [plik PDF] – komórki macierzyste aplikowano 3 (!) pacjentom po przeszczepie włosów. Cel zabiegu – przyśpieszenie gojenia i skrócenie fazy telogenu (uśpienia) włosa przeszczepionego.
Badanie 2 – badanie in vitro nowej metody rewitalizacji ran skóry poprzez przeszczep komórek macierzytsych.
Badanie 3 – badanie pilotażowe zastosowania komórek macierzystych w leczeniu blizn wynikłych z oparzeń i innych urazów.
Badanie 4 – badanie pilotażowe jakiejś maszynki do pozyskiwania komórek macierzytsych.
Badanie 5 – tytuł badania mówi chyba wszystko: „Zastosowanie mikrograftów chondrocytów razem z osoczem bogatopłytwkowym u pacjentów z deformacją nosa”.

Jak to sie ma do łysienia androgenowego? Niech każdy odpowie sobie sam. Powiem więcej – takie przedstawienie tematu to dla mnie celowe wprowadzanie potencjalnych klientów w błąd. Odnośnie samego zabiegu: brak solidnego, weryfikowalnego materiał dowodowego na odrost i utrzymanie włosów = brak wiarygodności.

Pytanie: co sądzisz o suplemencie Natural RU? Ma w składzie przebadane substancje o potwierdzonym działaniu na DHT i receptory androgenowe…

…Dzięki za prowadzenie tej strony, każdy artykuł wyczerpujący i trafny. Profesjonalna robota 🙂
Pozdrawiam (Przemko)

Odpowiedź: Natural RU? Haha, czego to ludzie nie wymyślą:) O prawdziwym RU pisałem w artykule RU58841, jest to bardzo silny eksperymentalny antynadrogen i ma niewiele wspólnego z Naturą:). Spojrzałem na ów suplement, jego składniki i bibliografię „przebadanych substancji” i na szybko opiszę:
– oligomeryczne proantocyjanidyny – mają rzekomo zwiększyć produkcję IGF1 = odrost. IGF1 był testowany lata temu w produkcie Follicept i temat umarł śmiercią naturalną (brak jakichkolwiek rezultatów w otwartym badaniu wstępnym). Dodatkowo badanie podlinkowane na stronie suplementu dotyczą testów na zwierzętach co ma niestety ZEROWE przełożenie na męskie łysienie androgenowe (chyba, ze jesteś myszą, wtedy śmiało stosuj).
– kapsaicyna i izoflawony sojowe – ponownie zwiększanie IGF1, ślepa uliczka, patrz wyżej. Badanie na myszach, malutka wzmianka o podaniu środka ludziom, rzekomy wzrost włosów o 64% po pół roku ale ZERO jakichkolwiek konkretnych informacji. Z-e-r-o. Brak jakichkolwiek liczb, danych etc po prostu słowo „odrost” rzucone na wiatr…
– ekstrakt śliwy afrykańskiej – opierają się tutaj na badaniu… 40 kobiet w okresie pomenopauzalnym o średniej wieku 60 lat. Na domiar złego suplement z badania „śliwy”, RJ-SP4AGA, to tak naprawdę połączenie śliwy z palmą sabałową, biotyną, pantenolem, miłorzebiem etc można wymieniać składniki dalej… Wynik nie jest miarodajny i nie mówi nic o samej śliwie afrykańskiej. Niestety, to pokazuje jak mało wiarygodne są badania „suplementów” pod katem łysienia androgenowego i jak łatwo naciąg fakty na potrzeby reklamy.

Podsumowując: brak jakichkolwiek badań efektywności powyższego środka, żadnej informacji którą da sie zweryfikować i porównac do leków będacych standardem. Do czasu udowodnienia jego skuteczności (lub solidnych badań poszczególnych składników) nalezy go traktować wyłącznie jako suplement, co na stronie odrost.pl oznacza „drogie placebo”.

Pytanie: A co admin sądzi o follixinie? Czy to lipa? (anonim)

Odpowiedź: W skrócie: placebo za kilkaset złotych. Witaminy i minerały mają ZEROWY wpływ na przeciwdziałanie łysieniu androgenowemu. Zamiast na suplementy, polecam pieniądze przeznaczać na ulepszanie diety, przynajmniej zobaczymy wymierną poprawę stanu zdrowia:)

Pytanie: Witam. Dobre opinie zbiera ostatnio. Keep profesional. Zwykła ściema? (Grzegorz)

Odpowiedź: Składniki aktywne: imbir, żeń szeń, pestki winogron, olej kokosowy, olej rycynowy. Bóg wie w jakich ilościach te składniki, ale nawet mniejsza o to. Od tyłu: ludzie na forach stosowali olej rycynowy po kilka ml dziennie (doustnie i na skórę w roztworze z DMSO): efekty bardzo mizerne, choć paru *coś* tam ponoć urosło. Imbir – badanie na myszach, odrzucamy; Zen szeń – krótkie mini-badanie na łysienie plackowate i test „probówkowy” czyli zero przełożenia na łysienie androgenowe, odrzucamy; Ekstrakt z nasion winogron – badania na myszach, odrzucamy; olej kokosowy – co najwyżej sprawi że włosy będą ładniej błyszczeć, odrzucamy. Jak widać brak jakichkolwiek dowodów, by powyższe składniki solo lub w grupie były w stanie zatrzymać męskie łysienie androgenowe.

Pytanie: A Profolan? (Ost)

Odpowiedź: Ok, zanalizujmy skład Profolanu:

– ekstrakt z pokrzywy – całkowity brak badań skuteczności ekstraktu na stan włosów w jakiejkolwiek jednostce czasu. Odnośnie działania ekstraktu na blokowanie DHT na podobieństwo finasterydu, część badań in vitro i na zwierzętach pokazuje minimalną efektywność przy monstrualnych dawkach, część (m.in. bezpośrednie zestawienie z finasterydem) wskazuje jednak na kompletny brak wpływu na DHT.
– Ekstrakt skrzypu polnego – kompletny brak badań wpływu na łysienie androgenowe u ludzi.
– l-cysteina – jedno małe badanie pilotażowego kombinacji cysteina + żelatyna + retinol wskazujące odrost, które nie mówi nam kompletnie nic o l-cysteinie, retinol samodzielnie ma potwierdzone właściwości odrostowe, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za wynik tego eksperymentu.
– witaminy i minerały – pomijam milczeniem.

Werdykt – kolejny NIEPRZYWOICIE drogi suplement (200 pln za miesiąc!) z bujnym marketingiem ale kompletnie łysym dowodem skuteczności.

ŁYSIENIE ANDROGENOWE – PYTANIA RÓŻNE

Pytanie: Spotkałem się z informacją, że włos ma możliwość odrostu do czasu obumarcia mieszka włosowego, pytanie po jakim czasie od utraty włosa mieszek włosowy obumiera…

…czy jezeli np wlos wypadl mi 2-3 lata temu to w to miejsce jest szansa na wyrosniecie nowego, czy juz raczej trzeba się pogodzic z jego utratą ? Domyślam się, że może być to kwestia bardzo indywidualna, ale może są jakieś ramy czasowe w których można takie zjawisko umieścić ? (Paweł)

Odpowiedź: Z dostępnej mi wiedzy wynika, że mija kilka cykli, w których włos miniaturyzuje się (odrasta coraz słabszy); może to potrwać 5 lub 25 lat. Nie da się tego przewidzieć, więc im wcześniej zastosujesz jakiś konkretny lek, tym lepiej. Sprawdź, czy w miejscach łysienia wyczuwasz choćby delikatny, niewidoczny „meszek”. To oznacza, że mieszek jest do odratowania, gdyż wciąż produkuje włosy. Nie ma się co oszukiwać, w takiej sytuacji uzyskanie widocznego odrostu niezależnie od stosowanej terapii graniczy niemal z cudem, jednak taki mieszek możesz utrzymać przy życiu, dopóki nie pojawi się na rynku coś nowego, co będzie w stanie cofnąć miniaturyzacje o kilka stadiów. Z drugiej strony, patrząc bardziej futurystycznie, naukowcy są coraz bliżej nie tyle rewitalizacji umierających mieszków co genezy całkowicie nowych, taki koncept stoi między innymi za badaniami firmy Follica.

[Głosów:17    Średnia:3.8/5]
Posted in Luźne blogowanie.

57 Comments

  • Spokojnie:) Po pierwsze, powstrzymaj się i nie wyrzucaj kasy w błoto. Możesz wyrzucić fortunę i nie uzyskać żadnych efektów. Po drugie, zdaj się na profesjonalistów i KONIECZNIE odwiedź DOBREGO dermatologa, jeżeli to dla ciebie nie problem, to nawet dwóch. Po ich analizie i ewentualnych badaniach zdaj relację co stwierdzili i co ci zapisali. Głowa do góry!

  • Temat palmy mam zamiar wkrótce poruszyć, ale bardzo skrótowo: palma *rzekomo* jest inhibitorem reduktazy tak samo jak finasteryd. Efekt końcowy jest więc taki sam: powstrzymanie łysienia poprzez redukcję DHT. W *przypadku* skuteczności = identyczne efekty uboczne. Jest tutaj jedno małe ale – dowiedziono, że palma sabałowa jest nieskuteczna w leczeniu prostaty, badanie odnośnie łysienia są diablo słabe. Możesz to brać i liczyć na efekt placebo, jak chcesz konkretów to niestety inne środki. Ja osobiście bym odpuścił i zainwestował np. w szampon z ketokonazolem.

 1. Bylam u polecamego dermatologa od wlosow generalnie bardzo ciezko takiego znalesc na androgenowe dostalam dermovate pozniej dolaczyc loxon stopniowo bo to ogranicza linienie i spironol 100 takze do loxonu mam dolac krople do oczu na jaskre powoduje lepsze wchlanianie,jesli nie pomoze to fimasteryd takze zobaczymy wiem ze lepiej nie bedzie byleby nie gorzej 🙁

 2. Cześć,

  Zacząłem terapię minoxidilem (alpecin) + nizoral (ketokonazol), moja skóra jest raczej tłusta stąd wybór nizoralu (slyszalem ze się sprawdza) a alpecin to wiadomo. Czy zestaw „na łysienie” w takim połączeniu jest dobry ?

  Pozdrawiam i dzieki z góry za odpowiedź !

  • Tak, kombinacja przynajmniej 2 z 3 elementów Wielkiej Trójki tworzy solidny stack antyłysieniowy:) Życzę by był wystarczający do uzyskania odrostu lub chociażby utrzymania stanu włosów!

 3. a co sadzisz o czapce laserowej capillus,produkt z usa 3000 $,opinie w necie sa tylko dr turowskiego ktory przyjechal z usa i otworzyl w katowicach klinike ,czy uwaxasz ze ona moglaby pomoc ?sa jakies inne zrodla info niz od tego doktorka?

 4. Witam
  Twój artykuł o RU 58841 jest bardzo bobry , w ogóle strona ”odrost.pl” jest bardzo dobrym pomysłem, gdzie można znaleźć KONKRETNE informacje w sposób jasny i przejrzysty 😉
  Ale wracając do RU 58841, piszesz w swoim artykule, że w Polsce wychodzi najtaniej zakup tego środka, w związku z tym mam pytanko, czy mógłbyś podać jakieś namiary gdzie w Polsce można nabyć RU ?

  Pozdrawiam

  • Dzięki, tak jak pisałem, celem bloga jest *możliwie* obiektywne przedstawienie informacji, jakiekolwiek by one nie były: optymistyczne czy mniej.
   Odnośnie RU: wykonaj googlowanie wyłącznie po polskich stronach co powinno szybko doprowadzić do celu:)

   • Dzień dobry,

    Czy z dostępnością RU w Polsce coś się ostatnio zmieniło? Aktualnie google na paru pierwszych stronach nie wypluwa żadnych polskich sklepów, poza jednym, który oferuję tylko orientacyjną cenę za 100g.

    Pozdrawiam 🙂

  • Odrost.pl jest nie tylko bardzo dobrym pomysłem, ale też najlepszą polskojęzyczną stroną na temat łysienia 😉 Tylko mała uwaga techniczna. Zakładkę „terapie” uczyniłbym bardziej widoczną dla czytelnika – np umieszczając po prawej stronie jako zbiór artykułów.

   • Dzięki! Obecnie mam nawał spraw na głowie, jak wyjdę na prostą z czasem to postaram się poprawić usability strony. Każda uwaga jest bezcenna:)

 5. Zauważyłem u siebie delikatne przerzedzenie włosów jakiś niecały miesiąc temu. Odrazu wpadłem w panikę i zacząłem zbierać informację na temat łysienia oraz sposób walki z nim. Podobają mi się bardzo rzetelne wpisy na Pana blogu, dobre źródło wiedzy!.
  Chcę teraz skonsultować swoją sytuację z lekarzem, czy ktoś może polecić dobrego dermatologa w Krakowie?
  Dodatkowo mam pytanie czy lekarze robią problem z przepisaniem finasterydu?

  • Hej! Odnośnie przepisywania leków, wszystko zależy od tego jaki stopień łysienia zdiagnozuje lekarz. Jeżeli jesteś NW1 z lekkim przerzedzeniem (które może być de facto spowodowane sezonowym linieniem), lekarz raczej odprawi Cię z kwitkiem. Jeżeli jednak zdiagnozuje postępujące łysienie androgenowe nie powinien robić problemów z przepisaniem minoxa 5% lub finasterydu, zwłaszcza na Twoją prośbę.

 6. jest w internecie filmik z prof lidia rudnicka mowi ze na swiecie jest lek czekamy az w polsce zostanie wprowadzaony do leczenia -lek doustny z minoksiylidem wiesz moze o co chodzi?

 7. Dzien dobry
  Mam 25lat i od roku walcze z lysieniem androgennym. Stosuję suplemnty, spcjalne odzywki, szampony oraz dwa razy w tygodniu Nizoral. Od miesiaca dolozylem jeszcze Loxon 2% używaam rano i wieczorem. Zauważyłem ,ze włosy wypadaja mi bardziej niz wczesniej i zastanawiam sie czy jest to efekt „linienia” ktory wystepuje podczas brania minoksydolu i po prostu trzeba dalej systematycznie i wytrwale używac lek czy odpuścić. Podkreślam ,ze po przespanej nocy na poduszcze jest mnóstwo Włosów wiecej niz wcześniej. Czy musze po prostu przetrwac ten etap i poczekac az wlsoy zaczna odrastac ?

 8. Bardzo proszę o poradę. Mojej niespełna 15-letniej córce wypadają włosy od 1,5 roku. Seboradiny, jantar, dermena nie pomagały. Byłyśmy u kilku derm-trichologów i każda z tych osób stwierdziła łysienie telogenowe ze wskazaniem na opinię endokrynologa. Terapia- loxon. Ciężko ocenić sytuację, ponieważ córka od 8 roku życia nie je mięsa. Ma niską ferrytynę, podnoszone żelazo, b12 i d3 ( jednak wszystko mieści się w normie. Tsh wysokie jednak również w normie-3.85. Hormony dheaso4 za wysoki, testosteron w normie i czekamy na wynik dht. Niestety ja łysieję. Powoli-18 lat, ale w ciągu 2 miesięcy, kiedy uświadomiłam sobie, ze moje dziecko na prawdę łysieje straciłam tyle, że toppiku muszę uzywać bardzo dużo. Córka ma już poszerząną linię przedziałka i tył głowy. Według mnie straciła przynajmniej połowę włosów w ciągu 1,5 roku. Dołożył się do tego steryd clarelux, który miał przygotować włosy do loxonu, ponieważ zaawansowany telogen z pewnością dałby ogromne linienie. Córka wcierała clarelux co 2 dzień. Po miesiacu zaczęły włosy bardzo wypadać.Derm zaleciła zastosowanie go codziennie, potem wprowadzić pi miesiacu loxon5% zmieszany z kroplami lumigan 2× w tyg. i w te dni nie stosować sterydu. Na mój rozum, jezeli nawet włosy zatrybiłyby, to po miesiącu nastąpi to samo- włosy uodpirnią się na działanie clareluxu, czyli w efekcie steryd + wprowadzony loxon dałyby efekt jeszcze większego linienia. Jednak taka terapia jest obecnie bardzo popularna wśród najlepszych derm-trich. Zaden z lekarzy nie słuchał moich sugestii.Co Pan o tym myśli? Poza tym jedna specjalistka zaleciła loxon 5%, a druga stwierdziła, że swojej córce w tak młodym wieku, nie posałaby 5%, tylko 2%. Ta druga zaleciła 2x w tyg. clarelux+ 2× dziennie loxon2% jednoczesnie. Nie wiem co robić, kogo słuchać. Po wypadaniu po clareluxie zawiesiłyśmy tę terapię, poza tym w jej trakcie corka poczytała o loxonie i zaprotestowała. Obecnie stosuje spectral.rs. mam zamiar powoli wplatać dnc. Ma on w sobie 5% minoxidylu. Dziewczyny pisały, ze działa jak loxon i nie powoduje bardzo silnego linienia. Czekam jeszcze na wynik dht i decyzję endokrynologa. Po cichu liczę na zgodę na finasteryd, ale obawiam się, że endo nie zdecyduje sie z racji wieku córki. Czuję się jak w matni, bo nie umiem pomoc mojemu dziecku. Dodam, ze kilka lat temu, może 4, włosy córki się zmieniły, bardzo napuszyły i zrobił suche. Jeszcze 1, 5 r.temu miała ogromną szopę. Niewiarygodny busz włosów. Wszyscy zwracali na nia uwagę mówiac, ze tych włosów jej zazdroszczą. Włosy się skręcaja. Uważam, ze ich struktura jest nierównomierna, ale panie dermatolog tłumaczą, ze taka jej uroda. Jednak kiedys nie była. Teraz dla niej to jak spaść z wysokiego konia. Czy ma Pan jakieś informacje nt łysienia u młodych dziewczy. Problem zauważyłam, kiedy corka miała 13 lat. Obie mamy ciemną karnację, jednak strukture włosów zupełnie różną. Corce wypadają włosy o róznej długosci, proste i poskręcane. Nie ma odrostu. To wszystko nastapiło dość gwałtownie. Inaczej niż u mnie. Co Pan myśli. Jest jakaś nadzieja? Loxo i fiasteryd w tym wieku? Moze coś Pan znajdzie, by pomóc mi to ogarnąc. Lekarze mają różne podejscie, ale ostatecznie to ja będę musia coś zdecydować. Proszę

  • Witam, przepraszam, że odpowiedź tak późno. Niestety, ale nie czuje się na siłach aby podpowiedzieć coś rozsądnego w sprawie łysienia telogenowego. To rola ednokrynologa i dermatologa. Mam jednak kilka uwag, może wydadzą się pomocne:
   – pani córka ma niemal na pewno niedobory pokarmowe. Nie chce tutaj się rozpisywać odnośnie diety, więc powiem krótko: dieta wegańska kompletnie pozbawiona białko zwierzęcego NA PEWNO nie jest zdrowa w długim terminie, przynajmniej nie dla genotypu Polaków. Dieta zbilansowana, nie pozbawiona żadnych składników jest NAJZDROWSZA. Dziczyzna lub drób z chowu ekologicznego (najlepiej z osobiście znanego źródła), ryby (surowe sardynki są wedle moich poszukiwań aktualnie najpewniejszym i najzdrowszym źródłem kwasów EPA i DHA) oraz ekologiczny nabiał (naturalne jogurty etc) powinny być częścią zrównoważonej diety. Proszę, aby skonsultowała się pani z dietetykiem, ewentualnie na własną rękę proszę poczytać o diecie Okinawian oraz o diecie śródziemnomorskiej i zastosować ich reguły we własnej kuchni, zwłaszcza jeśli chodzi o mięso.
   – z dostępnych mi informacji wynika, że łysienie telogenowe ma inne przyczyny niż miniaturyzacja wywołana DHT i zazwyczaj ustępuje samo po kilku miesiącach. Wątpię aby finasteryd mógł coś pomóc, prawdopodobnie to usłyszy pani u dermatologa.
   – minoksydyl może chwilowo zwiększyć linienie od czego nie ma ucieczki, pierwsze pozytywne efekty (stabilizację) widać najwcześniej po pół roku, odrost to zazwyczaj rok. Proszę uzbroić się w cierpliwość, wiem, że to trudne, ale niestety nie da się tego przeskoczyć.

 9. CB-03-01
  Jest wpis o RU58841. CB-03-01 wydaje być się równie popularnym eksperymentalnym specyfikiem. Z tą różnicą że wszystko wskazuje na to iż będzie on dopuszczony do „cywilnej” sprzedaży jako lek na trądzik. Czy pojawi się wpis o tym środku?
  Z góry dziękuję.

 10. Adminie – kozak strona, właśnie o coś takiego walczyłem 🙂
  Info ode mnie- loxon 5% jest już dostępny bez recepty. Inne preparaty z 5% roztworem dalej na receptę. Nie wiem od czego to zależne no ale loxon 5% nie jest drogi a nie trzeba iść do lekarza 🙂

  Napiszesz coś jeszcze o aminexilu? Z moich doświadczeń szampon z aminexilem (vischy) w widoczny sposób poprawił kondycję włosów. Używam na przemian z nizoral + loxon 5%. Dermatolog przypisała mi finasteryd 1mg ale nie odważyłem się go używać – za duże ryzyko.

  Pozdrawiam!!!!!

  • Potwierdzam Loxon Max (5%) dostępny bez recepty. Również dostępny bez recepty jest Alocutan Forte (5%).
   Pozdro

  • Ja uważam, że stemoksydyna można pomóc w odroście ale jej działania na odwrócenie miniaturyzacji jest dyskusyjne. Niestety DHT do silny przeciwnik i jeśli miałbym poświęcić czas na ratowanie włosów to wolałbym rozpocząć kurację od sprawdzonych terapii a te prezentowane przez Vichy i inne firmy kosmetyczne stosowałbym jako uzupełnienie.

 11. Mam 20lat i od 2 lat lysieje. Dermatolodzy stwierdzili lysienie androgenowe. Jedna Pani dermatolog przepisywala 5%. Nie widzialem po tym poprawy na zalolach. Moze temu ze wcieralem tylko w zakola.. Stosowalem ponad rok. 2 dermatologow powiedzialo mi, ze za mlody jestem finasteryd. Jedna az sobie zazartoeala i zalecila smarowac sie zyworodka. Naprawde jest ten finasteryd tak niepdbry dla kogos w moim wieku? Chyba na NFZ nie znajde tych co sie zdecyduja na przepisanie tego leku..

  • Finasteryd jest substancją w postaci tabletki, która została jako jedyna zaaprobowana do leczenia łysienia typu androgenowego. W dawce 1 mg nie powinien wywołać skutków ubocznych, ale nie jest to regułą. Z uwagi na młody wiek pacjenta, lekarze jako pierwszy rzut stosują mniej inwazyjne środki. Pierwszy rzut: Alpicort E, następnie Minoxidil 5% a w ostateczności Finasteride 1 mg. Czasami sprawdza się Minoxidil oraz Finasteride stosowane łącznie w kuracji. Myślę, że 20 lat jest wiekiem, w którym można przyjmować finasteryd. Natomiast w pierwszej kolejności należałoby zrobić badania wolnego testosteronu oraz DHT.

 12. Witam
  Administratorze, czy strona jeszcze żyje? Może jakiś update na temat Brotzu lotion. Na zagranicznych forach szaleństwo. Fidia wydała komunikat, że lotion ma się nazywać Trinov i do końca roku ma trafić do sprzedaży we Włoszech

 13. Witam serdecznie,
  Łysieje na tle androgenowym od 20 lat …
  Świetna strona i w w związku powyższym pytanie: gdzie kupię minoxidil do wstrzyknięć do mezoterapii…Uprzedzam pytania, jestem kosmetologiem i wiele już wypróbowałam na sobie..klientach..ale w preparatach , które kupuję z minoksidilem jest go niewiele .Czy znasz może mocny produkt z minoxidil do iniekcji?

 14. Witam,

  Na wstępie powtorze za wieloma – super blog , milo czytac solidna merytorykę bez reklam i prostactwa w komentarzach. A teraz do meritum – oczywiście abstrahując od wszelakich reklam- czy bylbys w stanie napisac post o najlepszych klinikach/lekarzach oferujących transplantacje. Takie top 10 czy 5 czy ile tam najlepszych specjalistow w tej dziedzinie (mysle o Europie glownie, może Azja..). Ja od jakiegoś czasu systematycznie odkładam na ten zabieg i tyle się już naczytałem w necie o polecanych specjalistach ze sam już nie wiem… jednak umiejętnie zrobiona reklama działa bo na wielu blogach sa wpisy na zlecenie… Byloby super gdybys dal jakies wskazówki gdzie się udac do prawdziwego fachowca 🙂

  • Wątpię aby finasteryd pozwolił odbudować zakola. Finasteryd w połaczeniu z minoxidilem może w pewnym sensie pomóc w odroście na zakolach.

 15. 5 miesięcy stosowania finasterydu, minokstdylu 5% oraz szamponu z ketokonasolem i brak widocznych efektów, czyli dalej zakola i aureola na czubku głowy. Czy jestem skazany na niepowodzenie?

  • Na efekty finasterydu należy zaczekać conajmniej 6 miesięcy. Czasami zauważalna poprawna następuję dopiero po 12 miesiącach. Jest to związane z fazami (cyklami) wzrostu włosa. Stosujesz naprawdę dobrą kurację. Co do zakoli, to należy stwierdzić, że rzadko zdarza się że kuracja pomoże w ich odroście. Zauważa się natomiast, że z czasem stosowania kuracji włosy na linii czoła wyrastają ale nie daje to spektakularnego efekty. W miejscach zakoli aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy jest najwiękasza dlatego tak trudno odbudować zakola. Natomiast czubek głowy powinien zarosnąć. Proponowałbym zrobić badanie poziomu wolnego testosteronu oraz DHT. Następnie skonsultować się z lekarzem wraz z badaniami. Możliwe, że trzeba zastosować wyższą dawkę finasterydu (choć są opinie że dawki powyżej 1 mg nie wpływają na lepszy efekt kuracji) albo zastosować mocniejszy bloker tj. dutasteryd.

 16. Rafał, czy zaobserowałeś u siebie jakieś skutki uboczne? Jaką dawkę przyjmowałeś fina? Pozdro
  Zainteresował mnie artykuł o finasterydzie, w którym zdrowy wniosek nasuwa się jeden, nie warto brać 1mg – można podzielić na 2/3/4 części.. tylko czy to na pewno bezpieczne?

  • Myślę, że tu chodzi o to, że udowodniono, że dawki mniejsze niż 1 mg także powodują wartości terapeutyczne. Natomiast dawka 1 mg jest dawką optymalną, która równoważy efektywność terapii przy założeniu jak najmniejszych skutków ubocznych. Oczywiście można przyjmować dawkę mniejszą i po obserwacji stopniowo ją zwiększać. Niemniej jednak przyjęło się, że dawka 1 mg jest dawką terapeutyczną i optymalną.

 17. Niestaty wyglą na to, że po świetnym początku strona została porzucona przez Administratora. Zero odpowiedzi i nowych informacji od czerwca 2018. Szkoda

 18. Nie wiem, czy strona jeszcze żyje, ale zadam pytanie. Jaki szampon do stosowania codziennego polecacie przy problemach z wypadaniem włosów. Chodzi mi o dodatek do stosowanego raz dziennie Alopexy i kilka razy w tygodniu Nizoralu. Chciałbym po prostu zadbać o włosy, które jeszcze mi zostały na głowie i ewentualnie dobrze odżywić te, które mi odrosną dzięki kuracji.

  • Mirku,
   podobno dobry jest VICHY DERCOS NEOGENIC. Ale tak w sumie szampony można stosować tylko wspomagająco bo działają na włos, a słabiej na cebulkę. Nie przenikają w niższe warstwy naskórka. Ze słyszenia także wiem, że często osoby używają REGENEPURE DR. Jest trudniej dostępny i droższy. Zawiera natomiast składniki, które uważane są za wspomagające leczenie łysienia androgenowego: ketokonazol, ekstrakt z palmy sabałowej (Saw Palmetto), niacyna (witamina B3), kofeina, pyrodyksyna HCL (B6), Dl-Pathenol, kwas linolenowy, olejek Emu (Emu Oil).

 19. mam pytanie , po raz drugi stosuje loxon i po okresie lnienia faktycznie włosy przestały wypadac i zrobiły sie grubsze i gestsze, lecz po około 3 miesiacach znow sie sypia, za pierwszym razem przestałem go stosowac i powrociłem do niego po roku , znow faza lnienia 3 mies spokoju i znow sie sypią , o co tu chodzi ??moze to normalne ,2 lnienie ???? moze adminku cos podpowiesz , łykam cynk selen vit e d………………….

  • Piotrze,
   loxon należy stosować długoterminowo. Loxon pobudza fazę wzrostu włosa. Początkowa faza linienia jest normalna. W momencie odstawienia loxonu, włosy który są od niego zależne (czyt. wyrosły przy pomocy jego działania) wypadają ponownie. Dlatego ważne jest aby kontynuować kurację. Dobrze byłoby aby obok loxonu stosować dodatkowo bloker DHT np. finasteryd. Finasteryd ogranicza przetwarzania testosteronu do jego pochodnej tj. DHT, a to właśnie DHT jest odpowiedzialne za miniaturyzację mieszka włosowego.

 20. Może ktoś udzieli mi informacji. Mam stosować alopexy raz dziennie na noc. Mam małe dziecko, które często przychodzi w nocy do łóżka. Czy jak odczekam dwie godziny od nałożenia preparatu to wchłonie się on na tyle ze nie zostanie na poduszce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.