Przeszczep włosów

1. Wprowadzenie
2. Efektywność przeszczepu włosów
3. Przeszczep włosów – na jak długo?
4. Nieudany przeszczep włosów i efekty uboczne
5. Cena za przeszczep metodami FUE I FUT
6. Gdzie najlepiej zrobić przeszczep włosów? Krótki poradnik.
7. Podsumowanie

1. Wprowadzenie

Przeszczep włosów to w skrócie : (cytując za Wikipedią):

…zabieg z zakresu chirurgii plastycznej polegający na przeniesieniu mieszków włosowych z okolic ciała nie podlegających łysieniu (okolica dawcza) na okolice pozbawione owłosienia (okolica biorcza).

Teoria jest banalnie prosta: włosy z tyłu głowy nie są podatne na niszczące działanie DHT tak jak włosy z zakoli i czubka głowy. Przeszczep włosów polega na ekstrakcji genetycznie odpornych mieszków i wszczepieniu ich w rejony gdzie dochodzi do miniaturyzacji. Przeszczepione mieszki są odporne na łysienie androgenowe, gdyż w znacznym stopniu zachowują charakterystykę miejsca skąd zostały pobrane.

Przeszczep włosów jest dokonywany na dwa sposoby. Procedura FUT polega na wycięciu paska skóry z okolic potylicy a następnie ekstrakcji z niego pojedynczych zespołów mieszkowych. Procedura choć szybka i stosunkowo tania, nie jest zbyt popularna z powodu ryzyka powstania w okolicy dawczej mało estetycznej podłużnej blizny. Metoda FUE polega na ekstrakcji pojedynczych mieszków włosowych przy użyciu specjalnego przyrządu. Jej zaletą jest pozostawienie miniaturowych, niemalże niewidocznych blizn i realistycznie wyglądający efekt końcowy. Minusem dłuższy czas zabiegu i wyższa cena. W przypadku osób o bardzo zaawansowanym łysieniu i niskiej jakości mieszków w obszarze biorczym, metodą FUE można również pobierać włosy z innych części ciała, np. brody czy klatki piersiowej. Przeszczep włosów metodą BHT (Body Hair Transplant) ma jednak swoje ograniczenia. Przykładowo, włos przeszczepiony z klatki piersiowej nigdy nie uzyska grubości włosa z czubka głowy i będzie się kręcić.

Choć pozornie przeszczep włosów wydaje się zabiegiem prostym, sukces zależy od wielu czynników. Decydując się na transplant, wybór chirurga jest najważniejszym etapem. Najlepsi w branży potrafią dokonywać cudów, zbytnia oszczędność czy brak dogłębnego rozeznania tematu i trafienie na mało uzdolnionego chirurga (a jest ich na rynku sporo) może nie tylko skończyć się stratami finansowymi ale poważnymi problemami natury emocjonalnej. Dla sukcesu operacji decydujące znaczenie ma doświadczenie lekarza, jego wiedza dotycząca włosów, umiejętności chirurgiczne, procedura przygotowania, technika zabiegu, dostępny sprzęt a nawet motywacja i umiejętności współpracy z klientem. O sukcesie przeszczepu włosów decydują niejednokrotnie „szczegóły” np. to co dzieje się z cebulkami włosów znajdującymi się poza skórą w czasie trwania operacji. Ze strony osoby operowanej największe znaczenie ma jakość włosów w obszarze dawczym. Liczy się również wiek pacjenta, stan zdrowia, stopień i agresywność łysienia oraz jego oczekiwania co do efektu końcowego.

Jak widać przeszczep włosów to wieloetapowe i skomplikowane przedsięwzięcie. Najlepsi chirurdzy w branży są w stanie perfekcyjnie rozplanować miejsca ekstrakcji i wszczepu. Dzięki temu pacjent nie traci gęstości w miejscu poboru a zyskuje zadowalający odrost i pokrycie miejsc dotkniętych łysieniem androgenowym.

przeszczep włosów efekty; rezultaty udanego transplantu

Żródło: hairlosstalk.com, baldtruthtalk.com

Jednym z problemów współczesnej transplantologii jest ograniczona ilość nadających się do przeszczepu mieszków włosowych. Choć stosuje się procedurę BHT, to włosy o innej charakterystyce nie te natywne dla skóry głowy nie dają tak satysfakcjonującego efektu końcowego. Dopóki nie nastąpi przełom i możliwe będzie klonowanie mieszków, każdy przeszczep włosów powinien być zaplanowany długoterminowo i przeprowadzony z najwyższą starannością.

2. Efektywność przeszczepu włosów

Czy transplantacja włosów jest najlepszą opcją dla dla osoby o mniej lub bardziej zaawansowanym łysieniu androgenowym? Nie ma wątpliwości, że przeszczep włosów jest najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie odrostu w rejonach dotkniętych miniaturyzacją. O efektywności procedury transplantacyjnej świadczą nie tylko setki historii opisujących sukces, ale i multum naukowych opracowań.

Przy założeniu, że przeszczep wykonuje dobrej klasy fachowiec, skuteczność przeżycia i odrostu przeszczepionych mieszków włosowych szacuje się wedle różnych źródeł na 90-100%.

Choć w teorii wydaje się to bardzo proste: wycinamy cebulki z jednego miejsca, wszczepiamy je do drugiego, włosy odrastają i cieszymy się linią włosów NW1 lub NW2, to w rzeczywistości obiektywna ocena skuteczności jest trudna. Czy przeszczep 3000 jednostek mieszków, z których oczekiwaną gęstość po kilku latach uzyska zaledwie połowa, można uznać za sukces (nastąpiło widoczne gołym okiem zagęszczenie) czy porażkę (brak pełnego odrostu, czyli wyrzucenie części pieniędzy w błoto)? Tak naprawdę skuteczność danego zabiegu można ocenić wyłącznie od przypadku do przypadku, patrząc zarówno na liczbę i jakość mieszków które przetrwały jak i finalny efekt kosmetyczny rozumiany jako stopień zagęszczenia i efekt „naturalności” zrekonstruowanej linii włosów.

Z jednej strony mamy umiejętności chirurgów, z drugiej strony często nierealne oczekiwania pacjenta i jego wyobrażenia co do końcowego efektu. W oczach transplantologa operacja może być zakończona sukcesem, w oczach pacjenta nie. Przykładowo w badaniu na grupie 73 pacjentów (przeszczep włosów głównie metoda FUT) ponad 60% osób zadeklarowało, iż połowa przeszczepionych włosów nie odrosła w zadowalającym stopniu. Co gorsza, kolejne 20 osób stwierdziło, iż zadowalający odrost nastąpił w zaledwie 1/4 przeszczepionych włosów.

Pamiętajmy, że przeszczep włosów nie jest „Świętym Graalem” terapii przeciw łysieniu. Wiemy, że nawet najsilniejsze dostępne leki na łysienie androgenowe takie jak finasteryd czy minoksydyl mają ograniczoną moc i służą głównie do utrzymania status quo naszych włosów, zaś nawet górująca nad terapiami transplantacja nie cofnie jakości czupryny do czasów wczesnej młodości przed startem łysienia androgenowego.

3. Przeszczep włosów – na jak długo?

O ile doświadczony chirurg jest w stanie uzyskać 100% przetrwania transplantowanych włosów, możemy zapytać: na jak długo starczy przeszczep włosów? Jak długo efekty będą nas zadowalały? Niestety brak nam badań analizujących długoterminowy stan transplantowanych włosów. Na stronach klinik znajdziesz zapewnienia, iż przeszczep włosów jest jednorazową operacją. Ludzki organizm jest jednak bardzo skomplikowaną łamigłówką i przypadki z prawdziwego życia pokazują często zupełnie inny obraz.

Mamy w zasadzie dwie szkoły myślowe:

Aktualnie dominujący pogląd mówi, że włosy z obszaru dawczego nie podlegają tak drastycznej miniaturyzacji, jak te z obszarów newralgicznych czyli zakoli i czubka głowy. Cebulki włosów z potylicy najprawdopodobniej produkują mniej DHT i są jednocześnie bardziej odporne na niszczące działanie DHT dostającego się do mieszków z krwiobiegu.

Z drugiej strony mamy relacje osób twierdzących, że z czasem jakość przeczepionych włosów się pogarsza. Na zachodnich forach jest mnóstwo tematów, w których udzielają się osoby mające na swoim koncie wielokrotny przeszczep włosów. Ciężko jednoznacznie określić ile z tych decyzji jest efektem nierealnie wyśrubowanych oczekiwań czy dysmorfofobii a ile przeciwdziałania postępującemu łysieniu androgenowemu. Znajdziemy osoby twierdzące, że w transplantowanych włosach zachodzą niekorzystne zmiany epigenetyczne – z biegiem lat przeszczepione, odporne na DHT włosy nabierają cech poprzedników i podlegają miniaturyzacji. Brak nam solidnych, długoterminowych badań odnośnie wpływu DHT na włosy po przeszczepie. Niektóre eksperymenty potwierdzają jednak czarny scenariusz: charakterystyka obszaru wszczepu z czasem wpływa na pewne cechy włosów transplantowanych.

Choć to bardzo, bardzo rzadkie przypadki, przeczytamy również historie ludzi tracących przeszczepione włosy kilka lat po przeszczepie, a niekiedy zaledwie i po pół roku po operacji. W jednym z powyższych tematów certyfikowany transplantolog udziela dosyć szczerej odpowiedzi: „…wierzę, że z czasem jakość przeszczepionych włosów pogarsza się. W większości przypadków nie będzie to widoczne do czasu starości, czasem jednak proces ów może przyśpieszyć…”

Tak, jak w przypadku efektów ubocznych finasterydu i minoksydylu, w całym spektrum operowanych znajdziemy skrajne przypadki reakcji negatywnych. Warto jednak powtórzyć, że zdecydowana większość operacji kończy się powodzeniem, zwłaszcza jeżeli dochodzi do współpracy dobrze poinformowanego pacjenta z najwyższej jakości fachowcem. Właściwa ocena skuteczność przeszczepu jako niezależnego, długoterminowego sposobu na zachowanie włosów jest dziś niemożliwa z dwóch powodów: brak analiz oraz presja specjalistów namawiających pacjentów do rozpoczęcia dowolnej terapii (głównie finasteryd i minoksydyl), która niejako zmienia reguły gry. Jest to poniekąd rozsądne podejście: wydajemy małą fortunę na przeszczep włosów i uzyskanie znakomitego rezultatu kosmetycznego a następnie sprawdzonymi terapiami staramy się utrzymać odrost i przeciwdziałać potencjalnemu łysieniu w przyszłości.

4. Nieudany przeszczep włosów i efekty uboczne

W znacznej mierze efekty uboczne przeszczepu włosów można podzielić na dwie kategorie: wynikłe ze standardowego ryzyka zabiegu oraz będące wynikiem błędów chirurga od etapu planowania po wykonanie operacji.

Pewne efekty uboczne po przeszczepie są oczekiwane. Do takich negatywnych efektów możemy zaliczyć: ból, miejscowe krwawienie, swędzenie, opuchlizna czy występujące krótko po operacji wypadanie transplantowanych włosów z miejsca przeszczepu. Mniej więcej po roku od wykonania transplantu powinno być widać, czy przeszczep włosów zakończył się sukcesem, czy też nie.

Większy problem stanowią efekty uboczne wynikłe z błędów ludzkich: wykonywanie operacji przez osoby niekompetentne lub specjalistów przygotowujących i dokonujących zabiegu bez należytej staranności. Efekty te są poważne i rzutują na stan zdrowia fizycznego i psychicznego osoby z nieudanym przeszczepem. Przeszczep włosów wykonany źle technicznie (na anglojęzycznych stronach przeczytamy ostrzeżenia przed lekarzami których nazywa się dosłownie rzeźnikami) może skutkować:

  • widocznymi bliznami w obszarze poboru lub wszczepu
  • przy wszczepieniu mieszków pod niewłaściwym kątem nienaturalnie wyglądającym odrostem
  • przy zbyt prosto lub zbyt nisko zaplanowanej linii włosów mało realistycznym efektem końcowym

Istnieje również ryzyko nieprzyjęcia się mieszków bądź nierównego odrostu utrudniającego stylizację po zabiegu. Zainteresowanych efektami ubocznymi i sposobem ich minimalizowania polecam lekturę następujących prac: Revision of the Unfavorable Results In Hair Restoration i Complications in hair restoration surgery (pełny PDF drugiego opracowania dostępny do pobrania w na stronie sci-hub).

Profesjonalny chirurg-transplantolog w pewnych przypadkach może odmówić zabiegu: gdy widzi, że łysienie jest zbyt zaawansowane by zapewnić dobry rezultat, oraz w przypadku gdy przeszczep włosów miałby być wykonany zbyt wcześnie. Łysienie najbardziej daje się we znaki osobom młodszym, które są bardziej zdesperowane i gotowe na nieprzemyślany przeszczep włosów. Operacja wykonana bez długoterminowej prognozy i prawidłowego zaplanowania obszaru wszczepu, może skończyć się sporym problemem 3, 8 lub nawet 15 lat później. Co może się stać? Włosy podatne na łysienie androgenowe, nie leczone środkami takimi jak finasteryd czy minoksydyl, prędzej czy później wypadną. Włosy świeżo przeszczepione zachowują zwiększoną odporność na DHT. W przypadku agresywnego łysienia, lub nagłego przyśpieszenia procesu może dojść do sytuacji utworzenia „daszka” z włosów transplantowanych. Spójrzmy na aktora Vina Diesela, który prawdopodobnie wykonał przeszczep włosów zbyt wcześnie (dalsze agresywne łysienie po dokonaniu zabiegu) i na zbyt małym obszarze. Przerwę między „daszkiem” a uciekającą linią włosów zaznaczono strzałką.

nieudany przeszczep włosów

Vin Diesel w filmie „Szybcy I Wściekli”. Widoczna przerwa na czubku głowy to prawdopodobnie efekt za Szybko wykonanego transplantu i za Wściekłe postępującego dalszego łysienia. Źródło alamy.com

Jak temu przeciwdziałać? W łysieniu androgenowym zawsze występuje pewien element losowości. Należy jednak zadbać, by na etapie planowania linii włosów brać pod uwagę agresywność łysienia (co możemy ocenić dopiero w pewnym wieku) a dokonując przeszczepu pokryć również obszar, który w przyszłości może ulec miniaturyzacji.

5. Cena za przeszczep metodami FUE I FUT

Przeszukując oferty klinik w krajach Unii Europejskiej i Turcji zauważymy spora rozbieżność miedzy oferowanymi cenami. Choć lekarze liczą standardowo od przeszczepu jednego zespołu mieszkowego, cena końcowa może być zróżnicowana. Zależy od stopnia łysienia, efektu jaki pragniesz uzyskać oraz obiektywnej oceny lekarza co potrzebujesz i co jest w zasięgu jego możliwości.

Możemy przyjąć że cena za transplantację pojedynczego zespołu mieszkowego waha się pomiędzy 5-20 pln. Przykładowy przeszczep 2000 mieszków może oznaczać koszt z przedziału 10000-40000 pln. Do ceny zabiegu musisz doliczyć również koszty dodatkowe: paliwo, hotel, ewentualne konsultacje. Przeszczep włosów u renomowanych specjalistów w Turcji czy na zachodzie Europy, to oczywisty wzrost kosztów podróży i zakwaterowania.

Spójrzmy na dwa skrajne przypadki osób planujących przeszczep włosów. Jedna, o stopniu łysienia Norwood 2 chce powrócić do oryginalnej linii włosów NW1. Druga, o stopniu łysienia NW6 chce odrestaurować linię włosów i na ile to możliwe zagęścić czuprynę na czubku głowy. Różnica ceny pomiędzy małym zabiegiem korekcyjnym a „powrotem zza grobu” może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To tylko uzmysławia jak ważne są działania prewencyjne i wypróbowanie takich środków jak finasteryd czy minoksydyl.

6. Gdzie najlepiej zrobić przeszczep włosów? Krótki poradnik.

Zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów, musisz dokonać dogłębnej analizy rynku. Cena jest tylko jednym czynnikiem i to czynnikiem mniejszej wagi. Przeszczep włosów to nie tylko zabieg techniczny, ale w pewnym stopniu sztuka: transplanatacja jest w końcu dziedziną chirurgii plastycznej.

W pierwszy etapie swoich poszukiwań musisz przewertować Internet na tyle, by odsiać 99% niższej klasy specjalistów. Szukając opinii kieruj się informacjami dostępnymi na forach i amatorskich blogach, do minimum ograniczając wizyty na stronach firmowych. Warto wiedzieć, że „wojna informacyjna” i „fake newsy” nie omijają branży przeszczepu włosów. Każdy słodzi, każdy cukruje, wielu naciąga fakty a niektórzy z pewnością je fabrykują. Musisz kierować się zasadą ograniczonego zaufania, również co do informacji zawartych na tej stronie. Potrzebujesz nosa i zdrowego rozsądku, aby wyczuć gdzie kończy się rzetelność a zaczyna blef i bezkompromisowa walka o klienta. W branży przeszczepu włosów krążą gigantyczne pieniądze stanowiące sporą pokusę nie tylko dla uczciwych fachowców ale i wielu partaczy. Na domiar złego, niezależnie od renomy lekarza nie dostajesz żadnej gwarancji zwrotu pieniędzy nawet za kompletny brak odrostu. Wybór złego chirurga to spore ryzyko dużych strat finansowych.

Biorąc pod uwagę prognozowany koszt zabiegu, należy zapoznać się – na ile to tylko możliwe – z historią operacji danego lekarza. Powiedzmy, że pragniesz zrekonstruować linię włosów z NW3 do NW1. Jeden lekarz ocenia, że 1800 mieszków będzie wystarczające dla uzyskania zadowalającego efektu. Jest dużej klasy fachowcem i z doświadczenia wie, że jest w stanie uzyskać 90% odrostu. By zachować margines bezpieczeństwa ustala twój przeszczep włosów na 2000 mieszków. Inny doktor może uznać, ze w tej samej sytuacji potrzebujesz 2500 mieszków. Jeszcze inny określi liczbę na 3000. Ich ocena jest subiektywna i oparta nie tylko na analizie jakości twoich włosów w obszarze donoru, ale również ocenie swoich umiejętności, posiadanego personelu, narzędzi itp. W dobrym układzie zapłacisz stosunkowo mało za bardzo dobry rezultat, w ekstremalnym przypadku odrost będzie niski i skończysz płacąc znacznie więcej za gorszy efekt kosmetyczny.

Na tym etapie równolegle poszerzaj wiedzę na temat przeszczepu włosów. To długie wieczory siedzenia z nosem w monitorze, jednak czeka Cie poważny i bardzo drogi zabieg, więc lepiej poznaj niuanse tej procedury.

W kolejnym etapie masz już wybraną grupę dwóch lub więcej lekarzy o dobrej renomie. Skontaktuj się z nimi bezpośrednio (Polska) lub telefonicznie bądź online (reszta Europy) i zobacz co oferują i jak jesteś traktowany. Należy zwracać uwagę na każdy szczegół. Może się okazać, że zabieg w renomowanej klinice światowej klasy specjalisty, wykona… inny chirurg o bardzo małym doświadczeniu i niskich umiejętnościach. Na szczęście przeszczep włosów nie jest już dla ciebie żadną tajemnica, wiesz o co pytać i z grubsza jakich odpowiedzi oczekiwać. Z wąskiej grupy ekspertów wybierzesz jednego, który wyda ci się najbardziej godny zaufania.

Warto powtórzyć – jeśli będziesz kierował się wyłącznie ceną i szukał najtańszej opcji, może to (choć nie musi) skończyć się źle. Przeszczep włosów jest bardzo skutecznym ale i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem mającym długoterminowe konsekwencje dla twojego samopoczucia i pewności siebie. Spapranie roboty może skutkować koniecznością kolejnych kosztownych operacji korekcyjnych. W ekstremalnych sytuacjach nawet trwałą brzydotą i problemami większymi niż samo łysienie. To nie przypadek, że najlepsze kliniki na świecie liczą sobie horrendalne sumy, choć nie oznacza to z automatu, że każdy ceniący siebie specjalista wykonuje najwyższej klasy robotę. Stąd potrzeba spędzenia wielu godzin na poszukiwaniu informacji w Internecie i byciu na bieżąco z sytuacją w światku transplantologów. Jako obowiązkową lekturę na początek i „motywator” do poważnego zapoznania się z tematem przeszczepu włosów zalecam post użytkownika forum hairlosstalk.com o bardzo wymownym tytule (w wolnym tłumaczeniu): „Dr John Cole sfuszerował operacje korekcyjne: wyrzuciłem w błoto 130000 złotych”

Jeżeli masz pozytywne lub negatywne doświadczenia z przeszczepu i chcesz podzielić się tymi informacjami, możesz napisać na adres mailowy kontakt(małpa)odrost.pl, w zależności czy jesteś w stanie wiarygodnie potwierdzić swoje doświadczenia, postaram się te informacje opublikować.

Na koniec dodam – jeżeli ograniczają cię finanse a sytuacja twoich włosów nie jest tragiczna (stopień łysienia NW3 lub mniej) nie decyduj się na przeszczep włosów dopóki nie będziesz pewny, że terapie środkami takimi jak finasteryd czy minoksydyl nie będą dla ciebie wystarczająco skuteczne.

7. Podsumowanie

Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym i dającym aktualnie najlepsze rezultaty; skuteczność przeszczepu i brak późniejszych komplikacji zależy jednak od wykonanie go przez najwyższej klasy fachowca. Minusem terapii jest duża cena.

——
Terapie suplementarne:
– finasteryd (redukcja DHT)
– minoksydyl (odrost)
– ketokonazol (zdrowie skóry)

Terapie eksperymentalne:
– RU58841 / CB-03-01 (blokada receptorów androgenowych)

[Głosów:36    Średnia:3.6/5]